
Fire Alarm System - Advanced Technology Integration , Reliable Installation & Customized Layout Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Alarm System |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 100x100mm |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Sound Pressure | 100dB |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Fire detection and emergency alarm activation in buildings and facilities. |
| Features | Early warning, Safety device, Reliable detection, Quick response, Simple operation, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Cadence Electrical Engineers Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Cadence Electrical Engineers Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCC2296B1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCC2296B1Z0
New Delhi, Delhi
Project Manager
Mr. Nilesh Singhvi
Address
Plot No. 122, Pocket-1, Lower Ground floor, Jasola Vihar, New Delhi, Delhi, 110025, India
Report incorrect details








































