
Fire Alarm System - Advanced Technology, Lightweight Design , Customized Options Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-49°C |
| Dimensions | 100mm dia |
| Material | ABS plastic |
| Certifications | UL, CE |
| Usage | Detects smoke and triggers alarm in case of fire |
| Features | Early warning, Life safety, Fast response, Easy install, Reliable detection, Code compliant |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Amalgamated Systems & Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Amalgamated Systems & Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Manjula S Nayak
Address
Shop No. 175, Rama Temple Road, New Thippasandra, Bengaluru, Karnataka, 560075, India
fire alarm systems in Bengaluru
Report incorrect details









































