
Fire Alarm Detector - High Quality Raw Material, Advanced Technology | Accurate Fire Detection For Large Buildings And Critical Areas
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Smoke |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Alarm Signal | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS plastic |
| Usage | Fire detection in buildings and high-importance places for early warning. |
| Features | Early detection, Fast response, Reliable alerts, Easy installation, Wide coverage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GLOWELL AUTOMATION PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from GLOWELL AUTOMATION PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAFCG3033R1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCG3033R1Z7
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Director
Mr. Upendra Pathak
Address
4/1, Raj Bagh Ext., Near Satyawati Kuti Street, Transformer Wali Gali, G.T. Road, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
fire alarm in Ghaziabad
Report incorrect details








































