
Fire Alarm Control Panel - Durable Materials, Reliable Performance | Safe, Easy Installation, Quick Fire Detection
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 150x150x50 mm |
| Material | ABS plastic |
| Power Supply | 12V DC |
| Alarm Sound | 110dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certification | UL listed |
| Usage | Fire alarm activation; manual fire reporting in buildings and facilities |
| Features | Fire detection, Easy install, Loud alarm, Safe operation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Fire Alarm Control Panel
We are preferred as prominent manufacturer and supplier engaged in offering a wide assortment of Fire Alarm Control Panel. All the fire fighting products are manufactured by using top quality materials sourced from reliable market vendors. This indicating alarm is used for generating a loud alarm on the risk of fire. Our alarms are highly effective and hence extensively demanded across many domestic and commercial sectors. Additionally, our valued customers can avail the Fire Alarm Control Panel at discounted prices.
Features:
- Safe and secure to use
- Easy in installation
- Easily detect the fire
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAIKRIPA FIRE SERVICE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from SAIKRIPA FIRE SERVICE at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1986
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai Panvel, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. P. N. Jadhav
Address
Unit No. 3, Siddhi House, Near Pmc Bank, Takka Road, Navi Mumbai Panvel, Maharashtra, 410206, India
fire alarm control panel in Navi Mumbai Panvel
Report incorrect details







































