
Ethyl Acteate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular formula | C4H8O2 |
| Molar mass | 88.11 g/mol |
| Density | 0.902 g/mL |
| Boiling point | 77 °C |
| Appearance | Colorless liquid |
| Solubility | Miscible with water |
| Purity | 99.5% |
| Features | High purity, Solvent properties, Food grade, Versatile uses, Cost effective |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Navjivan Organics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Navjivan Organics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACN6492N1ZO
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACN6492N1ZO
Ankleshwar, Gujarat
Name
Mr Vidit
Address
Plot No. 5160, Near 66 kV Sub Station, GIDC Estate, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
Chemical Supplies in Ankleshwar
Report incorrect details























