
Ethyl Acetate - Ar Grade, High Purity Lab Chemical | Cas No. 141-78-6, Ideal For University Applications
Price: 449.58 INR / Piece
(381.00 + 18% GST)
Get Latest Price
Weight :
1.00
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | University Lab Chemicals |
| CAS No | 141-78-6 |
| Grade | AR |
| Appearance | Clear, colorless liquid |
| Purity(%) | 99.5% |
| Application | Solvent; Laboratory Reagent |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Purity | 99.5% |
| Physical State | Liquid |
| Melting Point | -83.6 A C |
| Boiling point | 77.1 A C |
| Ph Level | Neutral |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry, and well-ventilated place |
| Packaging Type | Bottle, Drum |
| Usage | For laboratory and industrial use only |
| Density | 0.897 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Size | Customizable / available in various sizes |
| Flash Point | -4 A C (closed cup) |
| Shelf Life | 24 months |
| Delivery Time | 15 Days |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Main Export Market(s) | Western Europe |
| Main Domestic Market | Telangana |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Sample Available | 1 |
| Weight | 1.00 |
| Gst | 18 |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Moq | 1 |
| Mrp | 450.00 |
| Price | 381.00 |
| Brand Name | CYNOR |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 200.00 |
| GSTIN | 18% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CYNOR LABORATORIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Lab Chemicals & Supplies in bulk from CYNOR LABORATORIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAQFC5537L1Z1
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAQFC5537L1Z1
Ankleshwar, Gujarat
Partner
Mr Uttambhai Vaghasiya
Address
Plot No. 1411, Shop No. S-17, Second Floor, Global Trade Centre, Mega Chowkdi, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
laboratory chemicals in Ankleshwar
Report incorrect details







































