
Ethyl Acetate - 98% Purity, Industrial Grade Liquid | Very Good Quality, Store In Cool & Dry Place
Price: 133.34 INR / Kilograms
(113.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
133.34 INR / Kilograms
Weight :
210.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
4
In Stock
Product Specifications
| Shape | Liquid |
| Purity | 98% |
| Storage | Room Temperature |
| Form | Liquid |
| Chemical Name | Ethyl Acetate |
| Grade | Industrial Grade |
| Application | Industrial |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Packaging Details | HDPE Barrels 210kgs |
| Main Domestic Market | South India |
| Moq | 4 |
| Price | 113.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Brand Name | Laxmi Organic Industries |
| Currency | INR |
| Weight | 210.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Mop | 4 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Shipping Rate | 6.00 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 133.34 INR |
| Stock Quantity | 84 |
| Pkg Box Length | 58.10 cm |
| Pkg Box Height | 98.50 cm |
| Product Unit | 4 Kilograms/Kilograms |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 4 |
| Minimum Ordered Packs | 4 |
Product Overview
Key Features
Quality : Very Good
Type : Ethyl Acetate
Storage : Cool & Dry Place
Country of Origin : India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JT ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from JT ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2022
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
37BKQPT2415R1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 37BKQPT2415R1Z7
Nellore, Andhra Pradesh
Proprietor
Mr. Jical Thodi
Address
B No. 133a, Assessment No. 671, Near MPP School, Mambattu, Tada, Nellore, Andhra Pradesh, 524121, India
Report incorrect details















