
Ethy Acetate By Pal Enterprise
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | CH3COOCH2CH3 |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Boiling Point | 77.1°C |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Appearance | Colorless liquid |
| Solubility | Slightly soluble in water |
| Purity | >99% |
| Features | Solvent, Sweet smell, High purity, Versatile, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Ethy Acetate
Skeletal formula of Ethy Acetate
Ball-and-stick model of Ethy Acetate
Production
Ethyl acetate is synthesized in industry mainly via the classic Fischer esterification reaction of ethanol and acetic acid. This mixture converts to the ester in about 65% yield at room temperature:
CH3CH2OH + CH3COOH CH3COOCH2CH3 + H2O
The reaction can be accelerated by acid catalysis and the equilibrium can be shifted to the right by removal of water. It is also prepared in industry using the Tishchenko reaction, by combining two equivalents of acetaldehyde in the presence of an alkoxide catalyst:
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pal Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Pal Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Ripul Sutariya
Address
F 30, Jems Plaza, 3rd Floor, Kemps Raja Square, Asian Paint Choukadi, Gidc, Surat, Gujarat, 393001, India
acetaldehyde in Surat
Report incorrect details
























