
Ethoxybenzonitrile
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular formula | C9H9NO |
| Molar mass | 147.17 g/mol |
| Melting point | 37-39 °C |
| Boiling point | 255-257 °C |
| Density | 1.06 g/cm³ |
| Purity | 99% |
| Solubility | Soluble in most organic solvents |
| Features | High purity, Effective synthesis, Versatile applications, Cost-effective, Reliable supply |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ANAMI ORGANICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from ANAMI ORGANICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1992
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Partner
Mr. Hetal V. Naik
Address
Plot No-4, ANAMI, Nilkanth Nagar, Bhatar Road, Surat, Gujarat, 395001, India
Report incorrect details






















