
Ethernet Converter - High-quality Industrial Grade | Easy To Install, Easy To Maintain
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 100x70x30 mm |
| Weight | 200 g |
| Interface | Ethernet, RS-232 |
| Protocol | TCP/IP |
| Power | 12VDC |
| Operating Temp | 0-50°C |
| Usage | Connects Ethernet and serial devices for industrial automation, data acquisition, and remote monitoring. |
| Certification | CE, RoHS |
| Features | Easy install, Easy maintain, Reliable, Cost-effective, Quality-approved |
Product Overview
Key Features
Features:
* Quality-approved
* Easy to install
* Easy to maintain
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRAKASH LABELS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Network Communications in bulk from PRAKASH LABELS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAACP5603K1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAACP5603K1ZM
Chennai, Tamil Nadu
Branch Manager
Mr. M. Baskar
Address
1871, I-BLOCK, 26TH STREET, THIRUVALLUVAR COLONY, KUDIYIRUPPU, ANNA NAGAR (WEST), Chennai, Tamil Nadu, 600040, India
ethernet converter in Chennai
Report incorrect details





























