
Et-10107 Abs Junction Box
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Rated Temperature | -10C ~ +80C |
| Install Type | Surface Mount / Wall Mount |
| Features | Weatherproof, dustproof, robust construction, easy installation, corrosion resistant, suitable for indoor and outdoor use |
| Usage & Applications | Connecting and protecting electrical wires and cables |
| Weight | Approx. 115g |
| Tensile Strength | High impact resistance |
| Insulation | High Insulation Resistance |
| Operating Temperature | -10C to +80C |
| Locking Type | Screw Lockable Lid |
| Product Type | ABS Junction Box |
| Length | Customizable / As per requirement |
| Voltage | Other, Up to 250V |
| Insulation Material | Other, ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| Application | Other, Electrical wiring and cable management, junction enclosure |
| Jacket Material | Other, ABS plastic |
| Storage Temperature | -20C ~ +85C |
| Jacket Color | Other, Light Grey |
| Dimension (L*W*H) | 100mm x 100mm x 70mm |
| Material | ABS Plastic |
| Color | Grey |
| Size | 100 x 100 x 70 mm |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BJSPS4844L1Z8
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BJSPS4844L1Z8
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Paumil Shah
Members since
2 Years
Address
Office No. 30, 2nd Floor, Ashish Building, 40, Babu Genu Road, Mumbai, Maharashtra, 400002, India
junction box in Mumbai
Report incorrect details

































