
Electric Reach Stacker - Heavy Duty Steel Frame, Compact Design For Efficient Warehouse Operations
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Wheel Type | Other, Polyurethane Wheels |
| Rack Capacity | Suitable for standard warehouse racks |
| Rotation Type | 360 Degree Steering |
| Forklift | Yes |
| Motor Type | AC Drive Motor |
| Equipment Type | Electric Reach Stacker |
| Features | Automatic Braking, Overload Protection |
| Control System | Electronic Controller |
| Condition | New |
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Max. Lifting Load | 1500 kg |
| Max. Lifting Height | Up to 5500 mm |
| Power Source | Other, Electric (Battery Operated) |
| Power Consumption | 2.0 kW |
| Voltage | AC 220V / 380V (customizable) |
| Feature | Hydraulic Lifting, Adjustable Forks, Reach Function |
| Attributes | Other, Compact Design, Heavy Duty, Robust Construction |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AACFW0164H2ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACFW0164H2ZE
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr Nikhil Lalitkumar Chaudhary
Members since
15 Years
Address
Plot No: 224, Road No: 2, G.i.d.c. Estate, Sachin, Surat, Gujarat, 394230, India
Report incorrect details

























![HYDRAULIC PALLET TRUCK [STANDARD 2.5 TON / 685mm]](https://cpimg.tistatic.com/01328471/b/4/HYDRAULIC-PALLET-TRUCK-STANDARD-2-5-TON-685mm-.jpg)









