
Electric Powered Automatic Rip Saw Machine
Price: 168000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
280000.00 INR / Unit
Weight :
70.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey and Black |
| Product Type | Woodworking Machine |
| Machine Type | Saw |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power | Electric Watt (w) |
| Automation | Automatic |
| Weight | 70.00 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cheque, Cheque, Cash Advance (CA), Cash Advance (CA), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 3 Per Day |
| Delivery Time | 15-20 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Main Export Market(s) | Asia, Asia, Asia |
| Main Domestic Market | Dadra and Nagar Haveli, Dadra and Nagar Haveli, Dadra and Nagar Haveli, Chandigarh, Arunachal Pradesh, Andaman and Nicobar Islands, Andaman and Nicobar Islands, Andaman and Nicobar Islands, Nagaland, Nagaland, Lakshadweep, Lakshadweep, Lakshadweep, Nagaland, Mizoram, Jharkhand, Goa, Arunachal Pradesh, South India, Maharashtra, Haryana, Chandigarh, Bihar, East India, Rajasthan, Punjab, Telangana, Sikkim, Manipur, Meghalaya, Rajasthan, Punjab, Meghalaya, Maharashtra, Haryana, Chandigarh, East India, Telangana, Sikkim, Manipur, Mizoram, Jharkhand, Goa, Arunachal Pradesh, Andhra Pradesh, West India, South India, Tamil Nadu, Uttar Pradesh, Haryana, East India, Mizoram, Jharkhand, Goa, West India, Tamil Nadu, Rajasthan, Meghalaya, Maharashtra, Telangana, Sikkim, Manipur, Kerala, Uttar Pradesh, Uttar Pradesh, Tamil Nadu, South India, Punjab, Bihar, Bihar, Andhra Pradesh, Andhra Pradesh, Kerala, Kerala, Central India, Central India, Central India, West India, All India, All India, All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 80.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 53.00 cm |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 67.00 cm |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 12% |
| Color | Grey and Black |
| Weight | 70.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Moq | 1 |
| MRP | 280000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Brand Name | SALEMAX ENGINEERING INDIA PRIVATE LIMITED |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Combined with longitudinal cutting
Power Source: Electric
Condition: New
Features:
- Optimum performance
- Durable finish
- Compact design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SALEMAX ENGINEERING INDIA PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Woodworking Machinery in bulk from SALEMAX ENGINEERING INDIA PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ABBCS5617G1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ABBCS5617G1ZG
Yamunanagar, Haryana
Proprietor
Mr. Bhushan Dubey
Address
Village : Aurangabad, Delhi Road, Yamunanagar, Haryana, 135001, India
rip saw machine in Yamunanagar
Report incorrect details






































