
Electric Powered Automatic Grade Chilli Cutting Machine - Stainless Steel, 35 Kilograms, Green | Eco Friendly, High Efficiency, Manual Control, Commercial Use
Price: 72800.00 INR / Unit
(65000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
87500.00 INR / Piece
Weight :
35.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Green |
| Product Type | Green Chilli Cutting Machine |
| General Use | Chilli Cutting Purpose |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Food Processors |
| Weight (kg) | 35 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Free Stand |
| Feature | ECO Friendly, High Efficiency |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | 6-7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | Alisher Engineering Works |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Moq | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 87500.00 INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 35.00 Kilogram |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Green |
| Currency | INR |
| GSTIN | 12% |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 40.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 60.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Capacity : 500-600
Electric Motor : 0.5 HP
Frequency : 50 Hz
Place of Origin : Delhi
Usage : Commercial Use
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alisher Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Alisher Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Fabricator
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ALPPS0640E1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ALPPS0640E1Z3
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Alisher
Address
E 36, LSC Market, Near Samrat Cinema, Shakurpur, Rampura, Delhi, Delhi, 110034, India
chilli cutting machine in Delhi
Report incorrect details

























