
Electric Heavy Duty Power Winch - 50 Metric Tons Capacity, 1200mm Length, 700mm Width, 300mm Height, Golden Yellow Finish | 100m Winding, Electric Powered, 6m/min Speed, Precision Control Panel
Price: 354000.00 INR
(300000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
354000.00 INR / Container
Weight :
1200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Width | 700 Millimeter (mm) |
| Color | Golden Yellow or Handpicked Color |
| Weight | 2000 Kilograms (kg) |
| Usage | Lifting or Pulling |
| Height | 300 Millimeter (mm) |
| Length | 1200 Millimeter (mm) |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 5 to 500 Ton/day |
| Speed | 6 m/m |
| Wire Rope Diameter | 10-18 Millimeter (mm) |
| FOB Port | Available |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Months |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Box Packing |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2015 |
| MRP | 354000.00 INR |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Color | Golden Yellow or Handpicked Color |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Unit Type | Container/Containers |
| Brand Name | Venus Engineers |
| Stock Quantity | 35 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Weight | 1200.00 Kilogram |
| Product Unit | 1 Container/Containers |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
These heavy-duty winches are usually right-hand operated while opposite-hand operating machines are also manufactured by almost all units. The base frame must be fabricated with I.S.M.C and C sections or plates property be ribbed. It must be floored with a checkered plate platform for the working area while lifting lugs must also be provided. The Electric Heavy Duty Power Winch is in general available with anchoring holes for easy foundation.
Features to look for :
Good Reduction Capacity: Reduction of Electric Heavy Duty Power Winch with self-made helical reduction Gearbox and the other reduction with open Spur gears and pinions is usually preferred. This is in order to increase the performance of the Winch against heavy duty.
Rope Drum and Capacity: Steel fabricated the drum machined with flanges at both ends are commonly available. The Electric Heavy Duty Power Winch can hold up to a weight of 50 metric tons at maximum
Winding capacity: Electric Heavy Duty Power Winch that can wind up to 100 meters of rope is available. Drums providing larger winding capacity are also available in the market and are a user choice.
Look for the Control panel: the control panel of an Electric Heavy Duty Power Winch is one main feature to look at. Usually, the Pushbutton and controller at 110V are fixed to the machine. Any other control equipment such as the Tripple Pole reversing contractors, Pilot lamp, H.R.C fuses, etc., are also common in these machines and good quality make can ensure long-lasting benefits.
Company Details
Material handling is an important and integral part of industry. Where lifting and shifting or lowering of materials take place constantly. Venus engineer is a well-know and an established manufacture and exporter of material handling and lifting equipment's. The headquarter of this company is located in the charming and gentle tourism and historical city the national capital of India in Delhi, Enjoys beautiful lands caps and the ease of land and air transportation.The company was established in 1998. Specialized in manufacturing of most advanced and perfect system for material handling equipment's and is equipped with excellent and high class technology and practical experience of qualified technocrat.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
75
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAGPM6332H1ZO
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAGPM6332H1ZO
Alwar, Rajasthan
Technical Sales Engineer
Mr Rahul Sharma
Members since
23 Years
Address
C-64A RIICO INDUSTRIAL AREA Ghiloth Neemrana Distt. Kotputli Behror, Neemrana, Rajasthan, 301705, India
power winch in Alwar
Report incorrect details










































