
Electric Power Tools
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 600 Watts |
| Tool Type | Multipurpose |
| Operation Mode | Manual |
| Motor Type | Brushed |
| Noise Level | Low |
| Features | Ergonomic Design, Heat Resistant, Overload Protection |
| Size | Standard |
| Speed Setting | Other, Multiple Speed |
| Product Type | Electric Power Tool |
| Material | Plastic and Metal |
| Application | Industrial / Commercial |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Input Power | 600 W |
| Rated Voltage | 220-240 V |
| Power Source | Electric |
| Variable Speed | Yes |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 85 x 220 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Color | Blue & Black |
| Usage | Drilling, Cutting, Grinding |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAAFY2070Q1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAAFY2070Q1ZM
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr Murtaza Zavery
Members since
1 Years
Address
138, Canning Street, Ground Floor, BRB Basu Road, Kolkata, West Bengal, 700001, India
power tools in Kolkata
Report incorrect details


































