
Electric Power System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 100kW |
| Voltage | 415V |
| Frequency | 50Hz |
| Efficiency | 95% |
| Dimensions | 1500x1000x2000mm |
| Weight | 1500kg |
| Material | Steel,Copper |
| Protection Class | IP54 |
| Standards | IEC 61000-4-30 |
| Usage | Power generation, transmission, distribution, and substation setup |
| Features | High efficiency, Reliable power, Easy installation, Remote monitoring, Modular design, Durable build, Cost effective, Safe operation |
Company Details
% While monitoring, measuring the current of electricity and testing electronic devices, electricians need to ensure that the device is working properly as a whole for which they need Electronic Testing Instruments and Equipment, and needless to say only quality equipment and instruments render reliable and correct results. MM9 Engineers is one such Chandigarh Based Wholesaler/Distributor and Trader that brings forth only best-in-quality Electronic Testing Equipment and Instruments like Phase Sequence Meter, Digital Multimeter and Voltmeter. Sourced from reputed companies, all our offerings are checked twice before packing and packed in good quality packing material so that they don’t break and further stop functioning. We %
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chandigarh, Chandigarh
Regional Manager
Mr Ramesh Chand
Address
90/1, Sector 52, Near Kk Regency Hotel Main Market, Chandigarh, Chandigarh, 160017, India
power distribution system in Chandigarh
Report incorrect details



























