
Electric Power Drill - 450w Rated Power, 0-3000r/min No Load Speed , Lightweight 1.6kg Design For Wood Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Rated Power | 450W |
| No Load Speed | 0-3000r/min |
| Net Weight | 1.6 kg |
| Material | Metal, Plastic |
| Chuck Size | 10mm |
| Cord Length | 2m |
| Application | Wood |
| Features | Powerful motor, Variable speed, Durable design, Easy to use, Versatile tool, Precise drilling, Cost effective |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Rated Power:450W
No Load Speed:0-3000r/Min
Net Weight:1.6 kg
Application:Wood
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B. K. Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Power Tools in bulk from B. K. Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Partner
Mr. Aniket Khade
Address
11/1227, Hariganga Apartment, F.C. Road, Deccan Gymkhana, Behind Hotel Roopali, Pune, Maharashtra, 411004, India
electric power drill in Pune
Report incorrect details
































