
Electric Power Control Panels By Prakash Lubriquipment Private Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Body Material | Mild Steel |
| Rated Current | 16.5 A |
| Power | 440 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Weight | 20 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Humidity | 98% |
| Features | Reliable control, Circuit protection, Long life, High strength, Modern controls, Accurate design |
| Product Type | Electric Panel |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Frequency Range:50-60 Hz
Rated Current:16.5 A
Weight:20 Kg
Power:440 V
Humidity:98%
Body Material:Mild Steel Sheet
Phase:Three Phase
Features:
Accurately designed
PLC's, DCS and Modern Micro Processor Base
Computerized controls
Longevity
High in strength
Provides Circuit Protection to:
Motors
Fuses
MCB's
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prakash Lubriquipment Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Control Panel Boards in bulk from Prakash Lubriquipment Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
1962
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABCP8235C1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABCP8235C1ZI
Howrah, West Bengal
Proprietor
Mr. Sidharth Singhvi
Address
No. 38/39, Jay Bibi Road, Ghusury, Howrah, West Bengal, 711107, India
electric control panel in Howrah
Report incorrect details










































