
Electric Power Angle Grinder - High-quality Materials, Ergonomic Design | Precision Performance, Industrial Quality Compliance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1000W |
| Speed | 11000 RPM |
| Disc Size | 4.5 inch |
| Weight | 2 kg |
| Material | Metal, Plastic |
| Length | 35cm |
| Voltage | 220V |
| Features | Powerful Motor, Precise Cutting, Durable Design, Easy Handling, Versatile Use, Safe Operation, High Efficiency |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shri Hari Power Tools has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Power Tools in bulk from Shri Hari Power Tools at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Ramesh
Address
Shop No-28, J P Towers, Tagore Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
angle grinder in Rajkot
Report incorrect details























