
Electric Potentiometer
Price: 180 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | Panel Mount |
| Feature | High accuracy, Smooth rotation, Low noise |
| Operating Temperature | -10AdegC to +70AdegC |
| Power Factor | 0.95 |
| Surface Finish | Matte |
| IP Rating | IP20 |
| Efficiency | 98% |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | 3-terminal |
| Shape | Round |
| Humidity % | 95% RH Max |
| Insulation Material | Bakelite |
| Product Type | Electric Potentiometer |
| Application | Industrial instrumentation, automation, electrical circuits |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 250 V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Analog Variable |
| Color | Black and Silver |
| Dimension (L*W*H) | 42 mm x 42 mm x 60 mm |
| Weight | 550 g |
| Phase | Single Phase |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 250 V |
| Material | Metal and Plastic |
| Connection Type | Solder Lug |
| No Of Poles | Single |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19CZNPS8850E1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19CZNPS8850E1ZM
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Prakash
Members since
3 Years
Address
27, Ezra Street, Ground Floor, Shop No.- 21, Near- Tea Board, Kolkata, West Bengal, 700001, India
potentiometer in Kolkata
Report incorrect details




















