
Electric Pole Lifter - Crane Total Weight: Approx. 750 Kg
Price: 125000.00 INR / Piece
(125000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Warranty | 1 year |
| Condition | New |
| Control Type | Hydraulic |
| Crane Total Weight | Approx. 750 kg |
| Crane Traveling Speed | Adjustable based on tractor speed |
| Crane Type | Mounted Crane |
| Emergency Stop | Yes |
| Lifting Capacity | 500-800 kg |
| Lifting Height | Variable depends on setup |
| Lifting Time | Approx. 5 minutes per cycle |
| Limit Switch | Included |
| Loading Capacity | Approx. 800 kg |
| Material | High-strength steel |
| Max Oil Flow of Hydraulic System | 25 L/min |
| Max Pressure of Hydraulic System | 200 bar |
| Recommend Power | 50 HP tractor |
| Slewing Angle | 360 degrees |
| Span Length | Adjustable |
| Working Presssure | 180-200 bar |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 125000.00 |
| Selling Price | 125000.00 |
| Brand Name | J. B. INDUSTRIES |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J. B. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cranes in bulk from J. B. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1983
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08ARSPK3158J1Z8
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ARSPK3158J1Z8
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Mukesh
Address
Plot No. 36, Neelgiri Ext., On Delhi By Pass, Opp. Road No. 14, Near Milan Cinema, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
Report incorrect details
































