
Electric Meter Panels Cover Material: Metal Base
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Sturdy Construction, Corrosion Resistant, Lockable Door, Tamper Proof |
| Way | 4 Way |
| Rated Operation Voltage | 415V |
| Operating Voltage | 415V AC |
| Cabinet Material | Powder Coated Mild Steel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Protection Level | IP54 |
| Protection Class | Class I |
| Cover Material | Metal Base |
| Control System | Manual |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Color | White |
| Components | MCBs, Meter Fuses, Neutral-Link, Bus Bar |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Connectivity Type | Cable Termination |
| Panel Type | Wall Mounted |
| Current Rating | 200A |
| Rated Current | 200A |
| Rated Insulation Voltage | 660V |
| Product Type | Other |
| Material | Metal Base |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | IS 8623 / IEC 61439 |
| Rated Voltage | 415V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 200A |
| Dimension (L*W*H) | 600mm x 400mm x 200mm |
| Application | Residential, Commercial, and Industrial Metering |
| IP Rating | Ip54 |
| Display Type | Other, Analog / Digital Meter Provision |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Surface Color | White |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | MAVEN AUTOMATION |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Maven Automation is a diverse Engineering company that specializes in Trunkey Projects and Control & Automation Panels. Also having a good technical background with high profile technical staff with huge experience.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
15
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFM9159K1ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFM9159K1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Jainik Gondaliya
Members since
11 Years
Address
Plot No. 298 Road No.4, Sardar Patel Ring Rd, Kathwada GIDC, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
meter panel board in Ahmedabad
Report incorrect details









































