
Loader Rickshaw - Heavy Duty 4+1 Seater, 500 Kg Loading Capacity | Non-polluting, Ergonomic Design, Powerful Motor, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | 4+1 Seater |
| Stepney | Included |
| Controller | 24 Tubes |
| Mileage | 80-90 km |
| Loading Capacity | 550 kg |
| Speed | 25 km/hr |
| Charging Time | 9-10 hours |
| Brakes | Drum Brakes |
| Tyres | 3.00-14 |
| Charger | 48V/18A |
| Battery | 12V/100Ah |
| Vehicle Weight | 160 kg |
| Roof | FRP |
| Usage | Goods transportation,short-distance deliveries |
| Features | High Capacity, Durable Body, Eco-Friendly, Low Cost, Easy Drive, Strong Motor, Good Mileage |
Product Overview
Key Features
We are manufacturers and suppliers of an excellent range of performance oriented Loader Rickshaw that is one of the important vehicles under the E-Rickshaw category. These Loader Rickshaw are widely taken in use for transportation of large capacity goods and consignment from one place to the other. Available to load a capacity of 500 kgs, these are constructed out of strong chasis heavy body for prolonged durability. Featuring a powerful and stable motor, these ensure improved seed mileage and optimum performance.
Specifications
- Model - 4+1 Seater
- Stepney - Included
- Controller - 24 Tubes
- Mileage - 80 to 90 Km. / Charging
- Loading Capacity - 550kgs.
- Speed - 25 Km / Hr.
- Charging Time - 9 to 10 Hours
- Brakes - Drum Brakes
- Tyre Front / Rear - 3.00 14
- Charger - 48 V / 18 Amp / Auto Cut
- Battery - 12 4 Volts / 100 Amps
- Vehicle Weight - 160 Kgs(Approx)
- Roof - FRP Top
Features
- Non Polluting Vehicle
- Very low maintenance
- Environnment Friendly
- Generates employments
- Very easy drive & controls
- Low investment with good return
- No bad impact on driver's health
- Comfortable Seating
- Economical Spare Parts
- Mileage 80-100km
- No Petrol or Diesel or CNG
- Powerful and stable motor
- Ergonomic Design, Strong Chassis & Frame
- High Quality Construction
- Durable tyres for rough roads
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SASHANK MOTORS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Automobiles in bulk from SASHANK MOTORS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Siliguri, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Rajeev Jaiswal
Address
G-Floor, Himalayan House, Udham Singh Sarani, Bye Lane 1, Ashram Para, Siliguri, West Bengal, 734001, India
Report incorrect details




































