
Electric Loading Rickshaw
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Green Motor
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Tricycle |
| Dominant Color | Green |
| Load Capacity | 500 kg |
| Motor Power | 1 kW |
| Range | 80 km |
| Battery Type | Lead-acid |
| Dimensions | L2000 x W1000 x H1500 mm |
| Usage | Goods transportation, short-haul deliveries, and material handling within a confined area |
| Braking System | Drum Brakes |
| Features | Electric Power, Cargo Transport, Three Wheels, Eco-Friendly, Efficient |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Foshan, Guangdong
Manager
Mr Kevin Wang
Address
#3, Block 3, Jialiyuan Int'l Industrial Park, No. 4 Xingye Road, Bejiao, Foshan, Guangdong, 528311, China
Report incorrect details

































