
Electric Loader By S. N. Solar Energy
Price: 170000.00 INR / Piece
(170000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Loader |
| Color | White |
| Load Capacity | 500 kg |
| Motor Power | 3 kW |
| Battery Type | Lead-acid |
| Range | 80 km |
| Charging Time | 8 hours |
| Usage | Goods transportation and delivery within a limited range |
| Dimensions | 2500 x 1200 x 1500 mm |
| Weight | 500 kg |
| Features | Low maintenance, Long battery, Fast charging, Great value |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Price | 170000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Least maintenance needed.
Long battery life.
Fast charging.
True value of money.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S. N. Solar Energy has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Vehicles in bulk from S. N. Solar Energy at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ACMFS4236L1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMFS4236L1ZP
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr H. S. Arora
Address
Shed No. 7, Heera Industrial Park, Wazirpur Road, Faridabad, Haryana, 121002, India
Report incorrect details



















