
Electric Linear Actuators
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5000
Brand Name :
Mecvel
In Stock
Product Specifications
| Power supply | 12 to 48 V DC |
| Output current | 15 A |
| PWM frequency | 10 kHz |
| Standby power | 50 mA @ 24 V |
| Digital inputs | 12 |
| Digital outputs | 2 |
| Dimensions | 86x72x30/50 mm |
| Features | Precise control, Easy installation, High efficiency, Low maintenance, Customizable, Durable design, Reliable operation, Cost-effective |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 25,000 Pieces Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | As per the client requirement. |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Western Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LAXMI TRANSMISSIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from LAXMI TRANSMISSIONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AHRPV3862F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AHRPV3862F1ZL
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr Venkateswarlu Pattusiri
Address
247, 6th Cross, 5th Main, BHEL Layout, Kenchenhalli, Raja Rajeswari Nagar, Mysore Road, Bengaluru, Karnataka, 560098, India
electric linear actuators in Bengaluru
Report incorrect details


























