
Electric Kettle (Ss01) - Stainless Steel, 15x20x25cm, Silver | Rapid Heating, Auto Shut-off, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Color | Silver |
| Capacity | 1 Liter |
| Power | 1000-1500W |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 15x20x25cm |
| Weight | 1kg |
| Warranty | 1 Year |
| Safety Features | Auto shut-off |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, or instant beverages. |
| Features | Rapid heating, Easy cleaning, Durable design, Safe operation, Compact size |
Product Overview
Key Features
Features:
* Perfect design
* Low maintenance
* Reliable performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HYLEX HOME APPLIANCES INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from HYLEX HOME APPLIANCES INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1979
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAACU7863J1ZW
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACU7863J1ZW
Sonipat, Haryana
Director
Mr Sudhir Saroha
Address
272, Sector-56, HSIIDC Kundli, Sonipat, Haryana, 131028, India
electric water kettle in Sonipat
Report incorrect details



































