
Electric Kettle (Penta) Artificial Marble
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1000W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Capacity | 0.5 Liters |
| Material | Stainless steel |
| Base | 360 Rotation |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, or instant beverages |
| Safety | Overheat protection |
| Features | Fast heating, Compact design, Auto shutoff, Safe operation, Easy to use |
Product Overview
Key Features
a c220V 50/60Hz 1000W
a cCapacity: 0.5 Liters
a c360 Degree Rotational Base
a cStainless Steel Of The Body
a cAutomatically Turns Off When Water Boil
a cConcealed Heating Element
a cBoil-Dry And Overheat Protection
Company Details
"MAGIC ", STARTED ITS OPERATIONS IN 1992 FROM DELHI, INDIA. WE HEREBY WANT TO INTRODUCE OUR SELF AS ONE OF THE LEADING MANUFACTURES OF HOME AND KITCHEN APPLIANCES. WELCOME TO WORD OF SMART AND UNIQUE RANGE OF HOME AND KITCHEN AND HARDWARE PRODUCTS BY MAGIC
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ADTPJ1476B1ZJ
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ADTPJ1476B1ZJ
Delhi, Delhi
PROPRIETOR
Mr Mayank Jain
Address
MAGIC HOME APPLIANCES, A- 296, NARELA INDUSTRIAL AREA, Delhi, Delhi, 110040, India
electric water kettle in Delhi
Report incorrect details





































