
Electric Kettle - Glass & Stainless Steel, 1.7l Capacity, 1500w Power, 220-240v Voltage, 150x200mm Dimensions, 1.2kg Weight
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Electric Kettle
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.7L |
| Power | 1500W |
| Material | Glass, Stainless steel |
| Dimensions | 150x200mm (approx) |
| Weight | 1.2kg |
| Voltage | 220-240V |
| Usage | Boil water for tea, coffee, other hot beverages |
| Features | Fast heating, LED lights, Digital display, Glass body, Easy cleaning, Auto shutoff, Temperature control |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Electric Kettle
Company Details
ABBAY TRADING GROUP, CO LTD, Established in 2000 at Mersin in Icel, is a leading Exporter,Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Medical Equipment in Turkey. ABBAY TRADING GROUP, CO LTD is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Kettle, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has made a reputed name for itself in the market with high-quality 4 Door Dual Compressor Refrigerator, Best Price Oxygen Concentrators or Sale/Rent, Blue Glaze Ceramic Table Lamp, etc.
Focusing on a customer-centric approach, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from ABBAY TRADING GROUP, CO LTD at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, ABBAY TRADING GROUP, CO LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from ABBAY TRADING GROUP, CO LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
HALAL,KOSHER,ISO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Mersin, Icel
Sales Manager/Sales
Mr. Chris Jones
Members since
11 Years
Address
Kurtulus Meydani Inonu Bulvari No. 70, Klas Plaza A Blok, Kat 13 D.24-26, Mersin, Icel, 33940, Turkey
bajaj electric kettle in Mersin
Report incorrect details
























