
Electric Kettle - 1 Ltr. & 1.7 Ltr. Sizes | High-quality Filter, Supreme Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Power | 800-1000W |
| Capacity | 1L, 1.7L |
| Dimensions | 15x15x20cm |
| Weight | 1kg |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 year |
| Features | Fast boiling, Easy to use, Durable, Safe, Stylish, Compact design, High quality |
Product Overview
Key Features
Dedicated to execute entire
business operation in a well-organized manner, we are manufacturing
and supplying highly effective range of Electric Kettle. We procure the tested quality materials from
authentic vendor base for manufacturing these kettles as per current trends. Broadly used
for boiling water, milk and preparing tea, these kettles are broadly used
in homes, offices and colleges. Available in different sizes, Electric
Kettle is offered to our clients at unbeatable prices.
Features:
- High-Quality Finer Filter
- Impeccable efficiency
- Supreme quality
Specifications:
| Volume Available | |
| 1 Ltr. | 1.7 Ltr. |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, G. G. Cart has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Appliances in bulk from G. G. Cart at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dehradun, Uttarakhand
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Aslam Khan
Address
Chankyapuri lane No. 1, Near Bangali Kothi, Doon University Road, Dehradun, Uttarakhand, 248001, India
electric water kettle in Dehradun
Report incorrect details



































