
Maharaj Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Color | Silver |
| Power | 2000W |
| Capacity | 1.7L |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Warranty | 2 Years |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, and other beverages. |
| Features | Fast heating, Easy cleaning, Concealed element, Durable design, Safe operation, Stylish look |
Product Overview
Key Features
Specifications:-
Colour : Premium Black and Metal Finish
Power : 2000 Watts
Capacity : 1.7L
Concealed Element : Yes
Control Mechanism : Strix
Easy to Clean : Yes
Product Warranty : 2 Years
Voltage : 230V
Frequency : 50Hz
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, maharaj whiteline pvt. ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from maharaj whiteline pvt. ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Manager(Marketing)
Mr. Chandan Solanki
Address
A-25, Mohan Cooperative Industrial Suites Mathura Road, New Delhi, Delhi, 110044, India
Report incorrect details





























