
Grey L.y.l,co,limited Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1.7 Liters |
| Power | 1500-2200W |
| Voltage | 220-240V |
| Dimensions | 20x15x25cm |
| Weight | 1.2kg |
| Usage | Heating water for beverages |
| Safety features | Auto shutoff, boil-dry protection |
| Features | Cordless, Stainless steel, Auto shutoff, Easy cleaning, Boil-dry protection, Stylish design, Concealed element |
Product Overview
Key Features
1.360A cordless electric jug
2.Made of high-quality stainless steel
3.Stylish design
4.Easy to use and clean
5.Concealed heating element
6.Boil dry protection
7.Automatically turns off when water boiling
8.On/off switch with light indicator
9.Detachable power base
10.Cord storage.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, L.Y.L,CO,LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from L.Y.L,CO,LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
sales director
Mr. Dylan Kettle
Address
Room I i 9/F Shangshuijing Complex Building,No.333 Shangshuijing Meizi Garden Jihua Rd, Longgang District, Shenzhen, Guangdong, 518100 , China
electric tea kettle in Shenzhen
Report incorrect details
























