
Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1.5L |
| Power | 1000-1200W |
| Dimensions | 185x175x195mm |
| Weight | 1.5kg |
| Color | Red/Silver |
| Packaging | 12pcs/ctn |
| Usage | Boil water for tea, coffee, or other hot beverages. |
| Features | Fast boiling, Safe operation, Easy cleaning, Durable design, Automatic shutoff, 360 rotation, Cord storage, Tea infuser |
Product Overview
Key Features
1. S/S material
2. 3600rotating connecting.
3. Separate base with power cord and cord storage.
4. Boil-dry protection & boiling stop with automatic switch off.
5. Removable furring & tea-leaf filter.
6. On/off switch.
7. Capacity: 1.5L
NORMAL PACKING
Model: HF-001
20' : 4008pcs
40' : 8016pcs
40'HQ:8640pcs
12PCS/CTN
N.W. : 13.50ks
G.W. : 15.00kgs
Giftbox : 185X175X195mm
Carton : 580X370X410mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YUYAO HENGFANG APPLIANCE CO.,LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from YUYAO HENGFANG APPLIANCE CO.,LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Yuyao, Zhejiang
Name
Maple
Address
null Yuyao, Zhejiang, China
electric tea kettle in Yuyao
Report incorrect details

































