
Electric Jug Cas No: 57126-73-5
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1-2 Liters |
| Power | 800-1200W |
| Dimensions | 20x15x25 cm |
| Weight | 1-1.5 kg |
| Voltage | 220-240V |
| Usage | Boil water for tea,coffee,instant noodles |
| Features | Fast heating, Durable build, Easy to use, Energy efficient, Stylish design |
Product Overview
Key Features
Owing to years of expertise within the enterprise, manufacturing & supplying functionally up to date array of Electric jug from Bengaluru, Karnataka, India which might be pleasant certain and are sturdy in construction. Our whole product range is power efficient and is used to warm the water with perfection. We offer them with diversified capacities and are available in budgetary limits.
Features:
Durable standards
Excellent finish
Economical
Features:
Durable standards
Excellent finish
Economical
Company Details
Royals Gift, Established in 2000 at Bengaluru in Karnataka, is a leading Manufacturer,Supplier of Others in India. Royals Gift is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Jug, Royals Gift has made a reputed name for itself in the market with high-quality Electric Jug, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Royals Gift has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Royals Gift at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Royals Gift has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Royals Gift at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Anees Ahmed
Address
No. 19, 1st Floor, 2nd Main, 3rd Cross, Kalasiplyam, Bengaluru, Karnataka, 560002, India
plastic jug in Bengaluru
Report incorrect details
































