
Kitchoff Electric Iron - Teflon Soleplate, 1.5m Cord Length, 750w Power | Multi-temperature Control, Comfortable Grip, Non-stick Surface, Lightweight
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | Black |
| Power | 750W |
| Voltage | 230V |
| Weight | 1kg |
| Cord Length | 1.5m |
| Soleplate Material | Teflon |
| Temperature Control | Multi-level |
| Usage | Pressing clothes to remove creases. Suitable for homes and small businesses. |
| Features | Easy use, Durable build, Non-stick sole, Uniform heating, Comfortable grip, Low power use |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Others |
| Delivery Time | 2-7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Our offered Electric Iron is equipped with comfortable handle grip, multi-temperature level, precision control thermostat which provides uniform heating. This iron has a triangular surface which is used to press clothes to remove creases. Our provided iron is convenient, durable and easy to use or tested against diverse quality parameters to ensure its quality before delivering to our esteemed customer ends. Further, our provided Electric Cloth Iron has a non-stick sole plate which prevents sticking of cloth in case of overheating or praised for its features like less power consumption, less maintenance, light weight makes it easy to handle or used to press clothes to remove creases.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KITCHOFF INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from KITCHOFF INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAPFK8973R1Z4
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAPFK8973R1Z4
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Sales Manager
Mr Yogesh Jain
Address
No. A 13/4, First Floor, Opp. Vina Vihar Building, Udhna Udyog Nagar, Road No-6, Udhna, Surat, Gujarat, 394210, India
electric iron in Surat
Report incorrect details



































