
Amson Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | White |
| Power | 1000W |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 250x120x100 mm |
| Material | Plastic, metal |
| Voltage | 230V |
| Usage | Ironing clothes of various fabrics. |
| Warranty | 1 year |
| Features | Wrinkle removal, Fabric safety, Energy efficient, Smooth finish, Easy use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Amson Steam Machines has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from Amson Steam Machines at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tirupur, Tamil Nadu
Name
Mr. S. Mohan Kumar
Address
89-A, Kavery Street, Oddakkadu, Tirupur, Tamil Nadu, 641602, India
electric iron in Tirupur
Report incorrect details






























