
Electric Induction Motor - High Efficiency, 3-phase Design | Quiet Operation, Durable Performance
Price Trend: 3100.00 - 7500.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Wilson Industries
In Stock
Product Specifications
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Efficacy | High |
| Pressure | Other, Atmospheric |
| Starting Type | Direct On Line |
| Torque | 12 Nm |
| Noise Level | Less than 70 dB |
| Current Type | AC |
| Horse Power | 2 HP |
| Voltage | 415 V |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Sealed Type | Other, IP55 |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Standard | IS/IEC 60034-1 |
| Poles Number | 4 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Type | Squirrel Cage Induction Motor |
| Ambient Temperature | -15AdegC to +45AdegC |
| Features | Energy Efficient, Low Maintenance, Robust Design |
| Product Type | Other, Electric Induction Motor |
| Output Power | 2 HP |
| Frequency (MHz) | 50 |
| Protect Feature | Other, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1440 RPM |
| Power | 1.5 kW |
| Color | Blue |
| Dimension (L*W*H) | 330 x 200 x 220 mm |
| Weight | 25 kg |
| Shaft Diameter | 24 mm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| IP Rating | Other, IP55 |
| FOB Port | ahemdabad |
| Supply Ability | 400 Pieces Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | wooden boxes |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | iso certified |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGPPP9671F1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGPPP9671F1ZU
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Khushal M Patel
Members since
12 Years
Address
34, Mahadev Estate, Part-3, B/H Ramol Polis Station, Ramol Road, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
electric induction motor in Ahmedabad
Report incorrect details










































