
Electric Induction Cooker - Digital Display, Low Power Consumption , User Friendly & Corrosion Resistant
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 2000 W |
| Color | Black |
| Material | Ceramic glass |
| Dimensions | 28x28 cm |
| Weight | 2 kg |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 year |
| Safety Standards | CE |
| Usage | Domestic kitchen cooking |
| Features | Fast heating, Energy saving, Easy use, Safe cooking, Precise control, Compact design, Durable build |
Product Overview
Key Features
Focusing on the quality of product-line, we are engaged in supplying premium quality Electric Induction Cooker. Extensively used in domestic kitchens, these cookers are made under the guidance of our trustworthy team of vendors. This cooker is appreciated among patrons as it operates electrically and avoids smoke, flames and shocks. Made available with digital display, offered Electric Induction Cooker is demanded all across the national market. Some features of these products are mentioned below:
- Low power consumption
- Sturdy construction
- Corrosion resistant
- User friendly operations
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, P. K. TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Appliances in bulk from P. K. TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AJWPP3501G1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AJWPP3501G1ZX
Kanpur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Pramod Pandey
Address
111/149, Harsh Nagar, Kanpur, Uttar Pradesh, 208012, India
induction cooker in Kanpur
Report incorrect details



































