
Electric Induction Cooker - Abs Top Body With Pp Bottom, 237x237mm Size, 300w-1800w Power Range, Safe Cooking With Timer Function - Environmentally Friendly And User Friendly
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Induction Cooker |
| Dominant Color | Black |
| Weight Capacity | 10 Kgs |
| Power Consumption | 300-1800 W |
| Power Supply | 220-240V/50HZ |
| Dimensions | 237x237 mm |
| Top Material | ABS |
| Bottom Material | PP |
| Usage | Cooking various foods efficiently and safely. |
| Control Type | Touch |
| Features | Fast heating, Energy saving, Easy cleaning, Safe cooking, Precise control, Timer function, Touch controls |
Product Overview
Key Features
Our legion
of satisfied clients will vouch for the excellence and precision of operations
of our offered quality approved Electric
Induction Cooker. As leading trader of kitchen products it is our main
concern to source this range with only reliable and certified vendors of the
market. This Electric Induction Cooker
is safe to use and is best as well as reliable option of cooking in various kitchens.
Features
- Longer life
- Environment
friendly nature
Less power consumption
Further Details
Technical Specifications
Maximum Weight Capacity 10 Kgs
Power consumption 300W-1800W
Power AC 220-240V/50HZ
Body Type ABS Top Body, PP Bottom
Dimension
Product Dimension 237x237mm
Feature
Safer Cooking
User Friendly
Timer function
Touch Switches
(Black Crystal Plate)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BAJORIA APPLIANCES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Kitchen Appliances in bulk from BAJORIA APPLIANCES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
18AABCB6212D1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 18AABCB6212D1Z7
Kolkata, West Bengal
Name
Ms. Garima Bajoria
Address
20, Chinar Park, 3rd floor, Block-5, Rajaghat, Bajoria Tower, Kolkata, West Bengal, 700157, India
induction cooker in Kolkata
Report incorrect details





































