
Electric Kitchen Chimney - Stainless Steel, 600x500x140 Mm Dimensions, 240 W Power | Elegant Design, Easy Installation, 700 M³/hr Suction
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Motor | 2 |
| Oil Collector | 3 |
| Power | 240 W |
| Noise Level | 52 dba |
| Illumination | 40 W |
| Suction | 700 m3/hr |
| Voltage | 220 V AC/50 Hz |
| Outlet Dia | 150 mm |
| Body Dimension | 600 x 500 x 140 mm |
| Material | Stainless steel |
| Features | Easy installation, Durable design, Powerful suction, Auto clean, Modern design, Easy maintenance, Robust build, Energy efficient |
Product Overview
Key Features
Fostered
with a team of experienced personnel, we are able to offer our clients a broad
assortment of Electric Kitchen Chimney.
Available in different designs and sizes, the offered chimneys are manufactured
using superior grade raw materials and latest technology by our vendors. Known
for elegant look and smooth surface finish, this Electric Kitchen Chimney is perfect for sucking out various
impurities like oil vapor, dust and smoke from the kitchen.
Features
- Easy to
install and maintain - Durable
construction - Robust construction
Further Details
Technical Specifications
Motor 2
Oil Collector 3
Power 240 W
Noise level 52 dba
Illumination 1 x 40 W
Suction 700 m3/hr
Voltage 220 V AC/50 Hz
Dimension
Outlet Dia (ducting) 150 mm
Body Dimension (L x W x H) 600 x 500 x 140 mm
Feature
Stainless steel body
3rd Generation Auto Clean (Dry)
Mechanical Timer for Auto Clean
Economy Model with Double Motor
Customized size for modern Kitchen
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BAJORIA APPLIANCES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Kitchen & Canteen Accessories & Equipment in bulk from BAJORIA APPLIANCES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
18AABCB6212D1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 18AABCB6212D1Z7
Kolkata, West Bengal
Name
Ms. Garima Bajoria
Address
20, Chinar Park, 3rd floor, Block-5, Rajaghat, Bajoria Tower, Kolkata, West Bengal, 700157, India
electric chimney in Kolkata
Report incorrect details







































