






Electric Icu Bed - Powder Coated Framework, Perforated Four Section Top, Remote Controlled Backrest And Led Rest, Height Adjustment, Battery Backup, Detachable Abs Head & Foot Panels, And Telescopic Iv Rod With 125mm Castors
Price: 65000.00 INR
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| General Use | Other, Medical Furniture |
| Height | Adjustable (approx. 450-750 mm) |
| Specific Usage | Hospital, ICU, Critical Care |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 2200 mm x 1050 mm x adjustable height |
| Design | Other, Ergonomic, Four Section |
| Regional Style | Other, Modern |
| Furniture Type | Other, Electric ICU Bed |
| Material | Other, Mild Steel with ABS Head and Foot Boards, ABS Side Rails |
| Metals Type | Other, Powder Coated Steel |
| Folded | No |
| Function | Other, Electric Adjustments for Backrest, Legrest, Height, Trendelenburg, and Reverse Trendelenburg |
| Back Rest Lifting Angle | 0Adeg to 75Adeg (A+-5Adeg) |
| Size | Standard ICU Size |
| Weight | Approx. 100-120 kg |
| Maximum Loading | 200 kg |
| Feature | Other, Height Adjustability, Trendelenburg & Reverse Trendelenburg Positions, Collapsible Side Rails, Four Section Top |
| FOB Port | AMBALA CANTT |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE,FDA,ISO 9001:2019 |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | AjantaExports |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Perforated powder coated four section top
SS/aluminum protective side railing
Remote controlled backrest, led rest ,height adjustment and trendalburge/reverse trend burg with battery backup.
125mm castors,2 with brakes.
Detachable ABS Head & foot panels & telescopic IV rod.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1964
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DCHPK3570D1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCHPK3570D1ZS
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Vinay Kumar Trehan
Members since
16 Years
Address
Building No.-4353, Science Market, Near Geeta Gopal Temple, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
electric icu bed in Ambala Cantt
Report incorrect details









































