






Electric Hoist - Color: Blue & White
Price: 129800.00 INR / Unit
(110000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
129800.00 INR / Unit
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Surface Finish | 50 |
| Lifting Speed | 3-20 m/m |
| Color | Blue & White |
| Hook | c-Shunk |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Sling Type | Wire Rope |
| Maximum Lifting Weight | 20 Tonne |
| Height | 20 Meter (m) |
| Maximum Lifting Height | 3-20 Meter (m) |
| Product Type | Electric Hoist |
| Weight | 80000 Kilograms (kg) |
| Lift Speed | 10-20 m/m |
| Power | 220-240 Volt (v) |
| Length | 30 Meter (m) |
| Width | 15-30 Meter (m) |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Rotating Speed | 3-10 m/m |
| Insulation Grade | 50 degree |
| Trolley | Motorized Trolley |
| Capacity | 5-20 Ton |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| Delivery Time | 8 Week |
| Main Domestic Market | South India |
| Shipping Type | flat_rate |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 30.70 cm |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 15.09 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 0.00 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 110000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue & White |
| Price Type | fixed |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Height | 12.99 cm |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 129800.00 INR |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
AB & CO. ENGINEERS, Established in 2000 at Bengaluru in Karnataka, is a leading service provider of Electric Hoists in India. AB & CO. ENGINEERS is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Electric Hoists, AB & CO. ENGINEERS has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Electric Hoist, Mini Electric Hoists, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AB & CO. ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electric Hoists from AB & CO. ENGINEERS at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, AB & CO. ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electric Hoists from AB & CO. ENGINEERS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AACFA5793L1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AACFA5793L1ZX
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Managing Partner
Mr V. Benkal
Members since
17 Years
Address
138, Bommasandra Industrial Area, Hotel Sai Vishram Road, Bengaluru, Karnataka, 560099, India
electric chain hoists in Bengaluru
Report incorrect details






























