
Electric Hoist - Steel, 2 Ton Load Capacity, 30m Rope Length, 3kw, 440v | Durable Design, Easy Operation, High Efficiency, Precise Control
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| material | Steel |
| voltage | 440V |
| power | 3kW |
| rope_length | 30m |
| lifting_speed | 5m/min |
| load_capacity | 2 Ton |
| phase | Three |
| Features | Durable design, Easy operation, High efficiency, Safe lifting, Precise control |
Company Details
S A INTERNATIONAL, Established in 1990 at Faridabad in Haryana, is a leading service provider of Coupling in India. S A INTERNATIONAL is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Coupling, S A INTERNATIONAL has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Electric Hoist, etc.
Focusing on a customer-centric approach, S A INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Coupling from S A INTERNATIONAL at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, S A INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Coupling from S A INTERNATIONAL at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
150
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ADQFS8975D1ZE
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ADQFS8975D1ZE
Rating
Faridabad, Haryana
Director
Mr. Angad Singh
Address
PLOT NO.5, NEAR SBI BANK, SECTOR-24, Faridabad, Haryana, 121005, India
electric chain hoists in Faridabad
Report incorrect details






























