
Electric Heaters
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Immersion heater |
| Dominant Color | Black |
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Dimensions | 200x100x50mm |
| Material | Stainless steel |
| Weight | 1kg |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Aquarium heating, water heating |
| Features | Fast heating, Energy efficient, Easy installation, Durable design, Precise control |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRATIK HEAT PRODUCTS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from PRATIK HEAT PRODUCTS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1969
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABCP4764E1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCP4764E1ZF
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Manish Shah
Address
No. 11/12, Tankiwala Industrial Estate, Steel Made Compound, Marol, Andheri](E), Mumbai, Maharashtra, 400059, India
electric heater in Mumbai
Report incorrect details

































