
Electric Garden Heater
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Capital Industries Corporation
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Material | Metal, Glass |
| Height | 150-200 cm |
| Power | 1500-2000 W |
| Wattage | 1500-2000 |
| IP Rating | IPX4 |
| Usage | Outdoor patio heating, garden use |
| Weight | 5-8 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Outdoor heating, Adjustable height, Energy efficient, Easy assembly, Durable design |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Delivery Time | 3 Days Days |
| Packaging Details | Cart boxes Packaging |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Capital Industries Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Capital Industries Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1961
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAAFC4494N1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAFC4494N1Z3
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Rahul Maini
Address
Office Address : 129-A, Zamrudpur, Greater Kailash, Near Metro Pillar No - 66, Opp. LSR College, New Delhi, Delhi, 110048, India
Report incorrect details


































