
Dome Security Cameras - Premium Quality High Resolution Sensor | 360-degree Movement, Long-lasting Durability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dome Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Wide Angle |
| Housing Material | Plastic |
| IR Range | 20m |
| Usage | Surveillance and security monitoring |
| Power Supply | 12V DC |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Compliance | IP66 |
| Features | High resolution, 360 movement, Long service, Durable design, Affordable price |
Product Overview
Key Features
Knowing the latest industry trends in the security sector, we have taken the technology to a new level by manufacturing and supplying a new range of Dome Security Cameras. We use premium quality products in our security cameras to assure maximum durability. Our cameras are used for surveillance purposes while monitoring secret activities of the people. We offer our Dome Security Cameras at affordable prices.
Features:
Longer and durable service
High resolution sensor
Movement upto 360 degrees
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HLBS TECH (P) LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from HLBS TECH (P) LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
45
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AABCH5020R1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AABCH5020R1ZL
Bhopal, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Mitesh Kumar
Address
Head Office- 243-B, Zone 1, M. P. Nagar, Bhopal, Madhya Pradesh, 462016, India
dome cameras in Bhopal
Report incorrect details









































