
Dome Pet Bottle By Skylink Packaging
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PET |
| Color | Amber |
| Capacity | 50-100ml |
| Height | 70-100mm |
| Diameter | 30-50mm |
| Closure Type | Screw Cap |
| Usage | Pharmaceutical packaging for medicines and related products |
| Features | Amber color, Durable material, Pharmaceutical use, Standard size, Safe packaging |
Product Overview
Key Features
Having expertise with great domain experience, we have been manufacturing and supplying high quality Dome Pet Bottle to our huge clientele base. It is made in standards size to meet the requirements of various pharmaceuticals to pack their medicines in safe containers. High quality material is used alongside the state-of-the-art machinery for effective and efficient production. We ensure durability and authenticity of our Dome Pet Bottle as it is made according to prevailing industrial standards.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Skylink Packaging has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from Skylink Packaging at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
22
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACKFS8263K1ZK
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACKFS8263K1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Jagdish Patel
Address
No. - 101-102, Aalin Complex, Opp Gujarat Vidyapith, Income Tax, Ashram Road, Ahmedabad, Gujarat, 380014, India
pharmaceutical plastic bottles in Ahmedabad
Report incorrect details

































