
Dome Cctv Cameras - Plastic/aluminum Housing, 94mm X 77mm Dimensions | 480 Tvl Resolution, True Day/night Vision, 10-20 Meter Ir Range
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | Sony CCD |
| Effective Pixels | 752x582 |
| Horizontal Resolution | 480TVL |
| Minimum Illumination | 0.1Lux |
| Lens Mount | 3.6mm |
| Power Requirement | DC12V |
| Power Consumption | 400mA |
| Dimension | 94x77mm |
| Weight | 400g |
| Material | Plastic |
| Usage | Residential & commercial security |
| Features | Clear image, Wide coverage, Easy fitting, Superior image, Night vision, Long range, Lightweight |
Product Overview
Key Features
The offered Dome CCTV Cameras are highly acknowledged by the clients all across the country owing to their long service life. Our experienced procurement team source these cameras from reliable vendors who make use of excellent quality components while manufacturing process. The provided cameras find extensive usage in residential and commercial places. Checked on different parameters of quality, these Dome CCTV Cameras can be availed at most economic prices from us.
Features:
-
Clear image
-
Wide coverage area
-
Easy to fit
-
Good image quality
Specification:
-
Image Sensor: 1/3A A A AcA AcAca A A A A a A A Sony Super HAD CCD
-
Effective Pixels: PAL: 752 (H) x 582 (V)
-
Sensing Area: 4.9mm><3.7mm
-
Signal System: PAL/NTSC
-
Horizontal Resolution: 480TVL
-
Minimum Illumination: 0.1Lux / F1.2, 0Lux (IR On)
-
Lens Mount: Board lens 3.6mm
-
S/N Ratio: More than 48dB
-
Shutter Speed: 1/50 (1/60) - 1/100,000 (sec)
-
White Balance: Automatic White Balance
-
Gamma Characteristics: 0.45
-
Infrared Luminary: 24 pieces IR-LED
-
Illuminate Distance: More than 15m
-
Video Output: 1.0Vp-p, 750
-
Power Requirement: DC12V
-
Power Consumption: 120mA (IR OFF), 400mA (IR ON)
-
Dimension: 94mm ((p) x 77mm (H)
-
Weight: 400g
-
Material: Plastic/ Aluminum optional
Standard features:
-
Superior image performance
-
480 TVL sensor resolution
-
True Day/ Night
-
10-20 Meter Range
-
Sensitivity: O lux with IR ON
-
Lens 3.6mm
-
Light weight plastic enclosure
-
12 VDC
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S KUMAR & COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from S KUMAR & COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sanjay Sharma
Address
Eden House, Room No. - 106, 15, Gangadhar Babu Lane, Kolkata, West Bengal, 700012, India
dome cameras in Kolkata
Report incorrect details









































