
Dome Cameras - 1/3" Super Had & Ccd Sensor, High Sensitivity, Low Smear, High Anti-blooming, Built-in Ir-cut Optical Filter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | CCD/HAD |
| Sensor Size | 1/3" |
| Pixels (NTSC) | 270K |
| Pixels (PAL) | 320K |
| Power | DC |
| Usage | Surveillance, security monitoring |
| Optical Filter | IR-cut, Anti-aliasing |
| Features | High Sensitivity, Low Smear, High S/N Ratio, AES, AGC, AWB, IR-cut filter |
Product Overview
Key Features
Pixel number: NTSC=270K, PAL=320K
High sensitivity
Low smear
High anti-blooming
High S/N ratio
Furnished with DC power cable and video cable
Built-in anti-aliasing and IR-cut optical filter
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Viper Security Systems Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security Equipment in bulk from Viper Security Systems Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Dhiraj Pasrija
Address
Unit 838, 9th Floor, West End Mall, Near Dist. Centre, Jankpuri, New Delhi, Delhi, 110058, India
Report incorrect details








































